۴ فایده خوابیدن با جوراب که خیلی عجیب اما واقعی است

خوابیدن با جوراب

از قدیم الایام مادربزرگ ها ما را به خوابیدن با جوراب در شب های زمستانی تشویق می کرده اند. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید خوابیدن با جوراب فواید خیلی زیادی دارد. پس در ادامه همراه ما باشید تا بهترین فایده خوابیدن با جوراب را بدانید.

۱. تنظیم دمای بدن دمای بدن هر فرد تحت تاثیر ساعت زیستی او قرار دارد، که به آن ریتم شبانه‌روزی نیز می‌گویند.

ریتم شبانه‌روزی زمان خواب را کنترل می‌کند، باعث می‌شود فرد شب‌ها احساس خواب‌آلودگی کند و صبح‌ها از خواب برخیزد. دما بدن در طول روز کم کم افزایش پیدا می‌کند، و در اواخر ظهر که آدم‌ها بیشترین سطح بیداری و هوشیاری را دارند به بالاترین سطح می‌رسد. سپس دمای بدن در طول شب کاهش پیدا می‌کند، که باعث می‌شود به فرد احساس خواب آلودگی دست بدهد. وقتی فرد شروع به خوابیدن می‌کند، دمای بدنش ۱ تا ۲ درجه کاهش پیدا می‌کند. این می‌تواند به خاطر آن باشد که بدن انرژی را برای فعالیت‌های دیگری ذخیره می‌کند. اگر کسی با به پا داشتن جوراب بخوابد، این کار ممکن است به تنظیم چرخه‌ی دما بدنش کمک کند. تنظیم دمای خوب در بدن همچنین توضیحی برای آن است که افراد تخت‌خواب خود را خنک – بین ۱۵ تا ۱۹٫۵ – نگه می‌دارند.

۲. پیشگیری از سرخ شدگی‌های داغ (گر گرفتگی) 

بسیاری از زنانی که دچار یائسگی می‌شوند سرخ شدگی یا گرگرفتگی را تجربه خواهند کرد. علائم آن عبارتند از: – احساس ناگهانی گرمای شدیدی که در سرتاسر بدن پخش می‌شود – تعریق – تپش قلب – سرخ شدن صورت توانایی جوراب در کمک به پایین آوردن دمای بدن در طول شب می‌تواند به پیشگیری از سرخ شدگی یا گرگرفتگی نیز کمک کند. این به خاطر آن است که گمان می‌شود گرگرفتگی به خاطر نوسانات هورمونی به وجود می‌آید که بر کنترل دمای بدن تاثیر می‌گذارند.

۳. کاهش علائم سندرم رینود هم یک فایده خوابیدن با جوراب است

سرد بودن مداوم دست‌ها و پاها می‌تواند یکی از علائم بیماری رینود باشد. رینود بیماری است که بر رگ‌های خونی موجود در پوست تاثیر می‌گذارد. وقتی فرد احساس سرما یا استرس می‌کند معمولا حملاتی رخ می‌دهد. در طول حمله، جریان خون به سمت دست‌ها و پاها کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه، انگشتان دست‌ها و پاها شروع به احساس سرما و کرختی می‌کنند. همچنین ممکن است رنگ آن‌ها به سفید یا آبی تغییر کند. کسانی که حمله‌ی رینود را برای اولین بار تجربه می‌کنند بهتر است با پزشک مشورت کنند. پوشیدن جوراب در هنگام خواب می‌تواند به کاهش این علائم کمک کند، و همچنین بدن را در طول روز گرم نگه دارد.

۴. جوراب به شما کمک می‌کند راحت تر بخوابید

ممکن است به نظر برسد پوشیدن جوراب در رختخواب باعث گرم شدن بیش از حد پاها می‌شود. اما، در واقع، این عادت ممکن است به تنظیم دمای داخلی بدن کمک کند. طبق گزارش مطالعه‌ای که در ۲۰۰۷ انجام شد بزرگسالانی که موقع خواب جوراب‌های معمولی یا گرم می‌پوشند سریع‌تر به خواب می‌روند. این به خاطر آن است که دمای بدن هر شخص در طول شب افت می‌کند، و در حدود ساعت ۴ بامداد به پایین‌ترین نقطه‌ی ممکن می‌رسد. متوسط دمای بدن ۳۷ درجه‌ی سانتیگراد است اما این دما در طول ۲۴ ساعت شبانه‌روز ۱ تا ۲ درجه فرق می‌کند. گرم کردن واها و دست‌ها باعث گشاد شدن رگ‌های خونی می‌شود، واکنش و پاسخی که به آن «رگ‌گشادگی» (اتساع عروق/وازودیلیشن) می‌گویند.

این کار گرما را در سطح پوست آزاد می‌سازد و به پایین آوردن دمای بدن کمک می‌کند. این امر، به نوبه‌ی خود، به مغز پیام می‌فرستد که زمان خواب فرا رسیده است. پژوهش‌های انجام شده حاکی از آن است که پوست گرم با سریع‌تر به خواب رفتن در ارتباط است.

تحریریه سایت پاتو

شاید این مطالب هم برای تان جالب باشد

راز جوراب های گل گلی نخست وزیر کانادا چیست؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *