۴ بدترین عوارض پوشیدن کفش بدون جوراب برای سلامتی‌تان

عوارض پوشیدن کفش بدون جوراب

خیلی ها دلشان می خواهد کفش هایشان مخصوصا کتانی های زیبایشان را بدون جوراب بپوشند و از این کار احساس راحتی و سبکی میکنند. اما باید بدانید پوشیدن کفش بدون جوراب ممکن است برای چند دقیقه جذاب و زیبا به نظر آید اما واقعا عوارض بدی برای سلامتی و بهداشت پای شما دارد.

۱. عرق کردن بیش از حد پا و تولید باکتری

پاهای شما می توانند هر روز ۵۰۰ میلی لیتر عرق تولید کنند؛ یعنی چیزی بیشتر از یک بطری نوشابه! حتی اگر عرق یک مایع استریل بود باز هم این مقدار مایع در کفش های شما، چیز بدی است. متاسفانه عرق دارای باکتری است. باکتری ها در محیط تاریک و مرطوب سریعا تکثیر می شوند. این پاهای تمیزی که به داشتن شان افتخار می کنید، اگر جوراب نپوشید، بوی بسیار بدی خواهند گرفت.

۲. آسیب دیدن پوست پا

وقتی جوراب نمی پوشید، بیشتر از آنچه فکرش را بکنید دچار مشکل خواهید شد. نپوشیدن جوراب می تواند به پاهای تان آسیب بزند. بسیاری از کفش ها اینگونه طراحی نشده اند که در تماس مستقیم با پوست تان باشند. با نپوشیدن جوراب ممکن است به راحتی دچار تاول بشوید. تاول پا، دردناک است و اگر جورابی برای محافظت از پاهای تان وجود نداشته باشد، زخم بازی ایجاد خواهد شد که در محیط پُر از میکروب کفش قرار خواهد گرفت. باکتری های در حال رشد داخل کفش های تان، از طریق تاول وارد جریان خون تان می شوند و بدین ترتیب خودتان را در معرض یک عفونت پُر دردسر قرار می دهید.

۳. ابتلا به عفونت قارچی

حتی اگر پاهای بدون جوراب تان در کفش هیچ آسیبی نبینند و تاول نزنند، چیزهایی که در دیواره ی کفش های تان زندگی می کنند باز هم می توانند دردسر ساز شوند. پوشیدن کفش بدون جوراب شما را در معرض خطر ابتلا به عفونت قارچی به نام اونیکومیکوسیس (عفونت قارچی ناخن) قرار می دهد. رها شدن از این قارچ ها سخت است و می تواند به ناخن های پای تان آسیب بزند.

۴. بوی بسیار بد پا

وقتی بدن تان سعی می کند شما را خنک نگه دارد، عرق می کنید. پاهای عرق کرده خیلی زود بو می گیرند و به سختی می توانید این بو را از کفش های تان برطرف کنید. به توصیه ی کارشناسان، استفاده از جوش شیرین، کفی های طبی، هوا دادن کفش ها و هر روز یک کفش را نپوشیدن نکات بهداشتی لازم جهت حفظ سلامت پاهاست. اما اگر کفش های تان خیلی بو گرفته اند، بهتر است کفش های جدید تهیه کنید.

 

تحریریه سایت پاتو

شاید این مطالب هم برای تان جالب باشد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *