۷ روش خانگی و موثر درمان خارش کف پا و دست

۷ روش خانگی و موثر درمان خارش کف پا و دست

در مقاله قبلی درباره علتهای مختلف خارش کف پا سخن گفتیم که هرکدام می توانستند نشانه ای از بیماری خاصی باشند. در این مقاله درباره انواع روش های درمان درمان خارش کف پا و دست برای شما سخن می گوییم که امیدواریم این مقاله سایت پاتو برای شما مفید واقع شود.

۱. روغن نارگیل

روغن نارگیل

روغن نارگیل یک درمان طبیعی بسیار عالی برای اگزما و خارش های ناشی از آن در دست و پا است. این ماده ضد باکتری، ضد التهاب و ضد قارچ است و می تواند به کاهش علائم اگزما و خارش کمک کند.

۲. سرکه سیب

سرکه سیب حاوی اسید استیک است که مردم هزاران سال از آن به عنوان ضد عفونی کننده زخم‌های طبیعی استفاده می‌کنند. سرکه سیب ممکن است به ویژه در درمان خارش کف دست و پا مفید باشد.

۳. جوش شیرین

جوش شیرین خاصیت ضد قارچی دارد؛‌ تحقیقات نشان داده است که شرایط قراچی طیف وسیعی از علل ایجاد خارش بدن را در بر می‌گیرند. بنا بر تفاسیر ارائه شده، جوش شیرین می‌تواند به عنوان ماده‌ای جهت درمان خارش پوست مورد استفاده قرار بگیرد.

۴. روغن زیتون

روغن زیتون

اگر کف دست و پایتان خشک و خارش دار است باید آن ها را به طور منظم مرطوب نگه دارید. روغن زیتون مرطوب کننده طبیعی پوست هستند که می تواند خارش را نیز کاهش دهند. برای تسکین خارش کف دست و پا ۲ الی ۳ بار در روز مقدار کمی از روغن زیتون را به منطقه آسیب دیده، برای مرطوب کردن پوست بمالید.

۵. بلغور جو دوسر

استفاده از خواص درمانی بلغور جو دوسر برای درمان خارش کف پا و دست ناشی از اگزما یا پسوریازیس مفید است. مطالعات نشان داده اند که بلغور جو دوسر حاوی ترکیباتی به نام فنل است که آنتی اکسیدان و ضد التهاب قوی است و علاوه بر آن مرطوب کننده، تسکین دهنده  و محافظت پوست نیز می باشد.

۶. آلوئه ورا

آلوئه ورا نیز یک درمان خانگی خوب و طبیعی برای درمان هر نوع بیماری پوستی، از جمله خارش کف پا و کف دست ناشی از خشکی پوست است. اثر ضد التهابی عصاره آلوئه ورا بر روی پوست، یک درمان عالی برای کمک به توقف خارش می باشد. ژل آلوئه ورا را از گیاه خارج کرده و آن را به طور مستقیم به کف دست و پا بمالید و پس از ۱۰ دقیقه آن را شستو دهید. این کار را ۲ الی ۳ بار در هفته انجام دهید.

۷.روغن نعنا

روغن نعنا یا منتول یک روغن عالی است که اثر سرد کننده و خنک کنندگی پوست را دارد و می‌تواند در درمان خارش پوست به شما کمک کند. شما می توانید مقداری از این روغن را کف پایتان بمالید و سپس یک جوراب نخی لطیف هم بپوشید و بخوابید تا رختخوابتان را چرب نکند صبح که خواب بیدار شدید خواهید دید که خارش کف پایتان چقدر بهبود یافته است.

تحریریه سایت پاتو

شاید این مطالب هم برای تان جالب باشد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *