۷ مهمترین علت خارش کف پا که حتما باید بدانید

۷ مهمترین علت خارش کف پا که حتما باید بدانید

مشکل خارش کف پا یک ناراحتی عمومی است که خیلی ها در طول زندگیشان ممکن است تجربه کنند. این مشکل در بسیاری از مواقع چیز مهمی نیست و در مدت زمان کوتاهی بزطرف می شود. اما گاهی اوقات این خارش نشانه ای از مشکلات جدی سلامتی است که باید به سرعت درمان شود. در ادامه این نوشتار با چند مهمترین علت خارش کف پا آشنا می شویم و در مقاله بعدی با روش های درمان خارش کف پا نیز اشنا می شویم.

مهمترین علت خارش کف پا

۱. اگزما

اگزما یک اصلاح پزشکی رایج است که خارش و التهاب پوست را نشان می دهد. درماتیت آتوپیک، شایع‌ترین نوع اگزما، به طور معمول در قالب راش خارش‌دار و قرمز روی گونه ها، دست ها، و پاها ظاهر می شود.
خاراندن محل تحت تاثیر قرار گرفته می تواند به انتشار مولکول های التهابی منجر شود که توسعه بیشتر اگزما و خشکی پوست بیشتر را به همراه دارد.
بهترین روش درمان پرهیز از خاراندن، پیشگیری از تعریق در اطراف منطقه تحت تاثیر قرار گرفته و استفاده از کرم ها و لوسیون ها مرطوب کننده است. پزشک شما ممکن است داروهای استروئیدی موضعی یا خوراکی را برای تسکین خارش تجویز کند.

۲.نیش حشرات

نیش حشرات

 نیش حشرات نیز می تواند موجب یک واکنش التهابی در بدن انسان شود که ترشح ماده شیمیایی هیستامین را به همراه دارد. از این رو، محل نیش خوردگی دچار خارش می شود.  همچنین، نیش حشرات می تواند موجب تورم، قرمزی، و تحریک پوست شود.
آنتی هیستامین موضعی می تواند به تسکین نیش حشرات کمک کند، زیرا معمولا هیستامین دلیل اصلی مشکل محسوب می شود. همچنین، شما می توانید از کمپرس سرد یا یخ برای کمک به تسکین التهاب استفاده کنید.

۳. مواد شیمیایی جوراب و کفش

در بسیاری از مواقع پوشیدن جورابهای نامرغوب یا کفش هایی که از مواد صنعتی نامرغوب تولید شده اند عامل خارش شدید کف پا می شوند. از این رو پزشکان توصیه می کنند از جورابهای نخی و مرغوب استفاده شود. یکی از این جورابهای مرغوب جوراب های نانو هستند که علاوه بر جنس خوبی که دارند ضدعرق و ضد بو و ضد باکتری هم هستند. برای خرید این جورابهای باکیفیت و مرغوب که ضامن سلامتی پاهایتان هستند می توانید از اینجا اقدام کنید.

۴. پوست خشک

خشکی پوست هم میتواند به خاطر سبک زندگی شما باشد و هم به خاطر تاثیر پذیرفتن از ارث والدین. به این صورت که حمام رفتن بیش از حد موجب خشکی پوست می شود و اگر از مرطوب کننده های مختلف استفاده نکنید این موضوع به خارش شدید کف پایتان می انجامد. گاهی اوقات هم والدین دارای پوست خشکی هستند که این به فرزندانشان به ارث میرسد. همچنین ممکن سات برخی شرایط پزشکی و داروها نیز ممکن است شکل بگیرد.
افزون بر این، خشکی پوست می تواند از مصرف آب ناکافی، مصرف ادرارآورها، یا قرار گرفتن در معرض گرما یا نور، اگر شدت آنها زیاد باشد یا شما پوست حساسی داشته باشید، سرچشمه بگیرد. برای رفع این مشکل می توانید روزانه از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید و جوراب های نخی و لطیف بپوشید.

۵.پسوریازیس

پسوریازیس

پسوریازیس یا صدفک بیماری پوستی مزمن خودایمنی است. این بیماری هنگامی رخ می‌دهد که دستگاه ایمنی بدن سیگنال‌های اشتباهی می‌فرستد. این سیگنال‌ها باعث افزایش سرعت چرخه رشد سلول‌های پوست می‌شود؛ رشد فوق سریع سلول های پوست باعث تجمع آنها روی سطح پوست می شود. آنها به شکل سلول های پوست معمولی ظاهر نمی شوند و تجمع آنها شکل گیری وصله های پوسته پوسته نقره ای یا سفید رنگ را در پی دارد.
این بخش های فلس مانند و خشک می توانند موجب خارش پوست از جمله در پاها شوند. این ضایعات فلس مانند اغلب روی مفاصل در انگشتان پا ظاهر می شوند و می توانند با تورم و درد مفصل نیز همراه باشند.
کرم ها و پمادهای موضعی و همچنین نور درمانی می توانند اغلب به تسکین علائم سوریازیس کمک کنند. برخی افراد مبتلا به سوریازیس ممکن است نیازمند داروهای خوراکی یا شکل جدیدتری از درمان های تزریقی باشند.

۶. بیماری های مرتبط باتیرویید

در کنار تمام مواردی که ذکر شد کم کاری تیروئید هم می تواند علت خارش کف پا باشد. کم کاری تیروئید کاهش تغییر و تبدیل سلولی، و خشکی و خارش پوست را به همراه دارد. این نوع از خشکی پوست را می توان با افزایش رطوبت موضع با استفاده از کرم های بدون نسخه پاشنه پا یا سرم های پا درمان کرد. همچنین آغاز روند درمان کم کاری تیروئید و مصرف داروهای آن باید به بهبود خارش پاها منجر شود.

۷. ناراحتی های کلیه

شاید عجیب به نظر برسد اما برخی شرایط پزشکی، مانند بیماری کبد یا کلیه نیز، می توانند به خارش دست ها و پاها منجر شوند. زمانی که کلیه ها عملکرد درست خود را ارائه نمی کنند، مایع و مواد زائد در خون جمع می شوند. این تجمع مواد زائد و افزایش مایع می تواند موجب خارش شدید در اندام های انتهایی شود که به طور معمول در پاها محسوس‌تر است.

تحریریه سایت پاتو

شاید این مطالب هم برای تان جالب باشد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *