۱۳ مهمترین شباهت ها و تفاوت های کرونا و حساسیت فصلی را بشناسید

مهمترین شباهت ها و تفاوت های کرونا و حساسیت فصلی

ویروس کرونا در جهان باعث ابتلای حدود دومیلیون نفر در سراسر این کره خاکی و جان باختن هزاران نفر در بسیاری کشورهای جهان شده است. نکته مهم اینجاست که روزهای اوج شیوع و کشتار این بیماری در جهان با زمان شیوع آلرژی فصلی یا آغاز فصل بهار مقارن شده است. از این رو بسیار از مردم ممکن است افراد مبتلا به آلرژی فصلی را متهم به ابتلای به کرونا کنند . برای اینکه هر عطسه و آبریزش بینی و سرفه ای شما را به وحشت نیندازد این مطلب را تا انتها بخوانید تا با مهمترین شباهت ها و تفاوت های کرونا و حساسیت فصلی آشنا شوید.

مهمترین شباهت ها و تفاوت های کرونا و حساسیت فصلی

علایم حساسیت فصلی

با شروع گرده افشانی گیاهان تحریک بینی و چشم افرادی که به آلرژی فصلی مبتلا هستند آغاز می شود و نشانه های زیر را از خود بروز می دهند که از نشانه های اولیه و مهم و اساسی کوید ۱۹ نیست:

۱. آبریزش بینی

۲. عطسه

۳. خارش چشم

۴. سرفه (به ندرت)

در بررسی های به عمل آمده فقط در ۵٪ از بیماران مبتلا به کرونا علایم تحریک بینی(نظیر آبریزش و خارش و عطسه) مشاهده شده است

علایم کوید ۱۹

این بیماری علایمی شبیه آنفلوآنزا از خود بروز می دهد که در ادامه اصلی ترین و مهمترین این نشانه ها آمده است.

۱. تب

۲. سرفه خشک

۳. تنگی نفس

۴. درد عضلانی

۵. سردرد( به ندرت)

تفاوت ها در علایم بیماری کرونا و آلرژی فصلی

۱. خارش

خارش یکی از مهمترین و اصلی ترین نشانه های متفاوت بین بیماری کرونا و آلرژی فصلی است. در آلرژی فصلی و به طور کلی انواع حساسیت ها چه غذایی و چه فصلی خارش بسیار زیاد و به وفور دیده می شود. از این رو از نشانه های اصلی و اولیه محسوب می شود. اما در بیماری کرونا اصلا این نشانه تا کنون گزارش نشده است.

۲. تب

همه می دانیم که یکی از اصلی ترین نشانه های این طاعون قرن تب و حرارت بالای بدن است در حالی که در آلرژی این نشانه وجود ندارد. هرچند افراد مبتلا به آلرژی ممکن است در بدن خود احساس گرما کنند اما این فقط یک احساس درونی است و در واقع اگر با تب سنج حرارت بدنشان بررسی شود هیچ نشانه ای از تب وجود ندارد.

۳. درد عضلات و بدن درد

کوفتگی و دردهای عضلانی یکی از علایم اصلی و اولیه بیماری کرونا است و این در حالی است که هیچکدام از مبتلایان به آلرژی فصلی درد بدن و نشانه های کوفتگی عضلانی را ندارند. یادتان باشد که کرختی و بی حالی حاصل از آلرژی فصلی و حساسیت بهاری را با درد بدن و کوفتگی اشتباه نگیرید.

شباهت ها در علایم بیماری کرونا و آلرژی فصلی

۱. سرفه تنها شباهت بین علائم کوید ۱۲ و آلرژی های فصلی است.

 اما سرفه همیشه نباید اسباب نگرانی شما را پدید آورد. اگر کسی سرفه میکند و این سرفه با آبریزش شدید بینی و قرمزی و خارش چشم همراه است می تواند نشانه ای مبنی بر حساسیت فصلی باشد. در غیر اینصورت اگر سرفه همراه با تب بروز کند جای نگرانی برای ابتلای به کرونا وجود دارد.

اگر شما یکی از نزدیکان تان به آلرژی فصلی دچار هستید سعی کنید که رژیم غذایی مناسب را در این روزها رعایت کنید. به علاوه با توجه به این که تردد در فضاهای باز و مکان های پر درخت و پرگیاه در این ایام امکان پذیر نیست درصد بروز علایم آلرژی فصلی خود به خود کاهش می یابد و کافی است از پنجره های باز و مجرای عبور هوا دوری کنید تا اسباب نگرانی خود و اطرافیانتان را پدید نیاورید.

تحریریه سایت پاتو

شاید این مطالب هم برای تان جالب باشد