اشتغال معلولین یک داستان عاشقانه از توانایی و همت است

پریسا جعفری

بیکاری و عدم دستیابی به شغل متناسب یکی از مشکلات مهم پیش‌روی معلولانِ جویای کار است که عموما علاوه بر ایجاد مشکلات شدید اقتصادی باعث افسردگی و انزوای آنان از زندگی اجتماعی نیز می‌شود و منجر به حضور حداقلی افراد توانیاب در جامعه می‌گردد. برخی پیمایش‌ها نشان داده‌اند متوسط نرخ بیکاری معلولان بیش از ۶۳ درصد است و با توجه به جمعیت یک میلیون و پانصدهزار نفری معلولان تحت پوشش سازمان بهزیستی این یک زنگ خطر جدی است. به گزارش ایسنا، تراژدی اشتغال معلولین و این بیکاری و مشکلات اقتصادی و مشکلات روحی و روانی در پسِ آن باعث شد تا یک بانوی کارآفرین به فکر ایجاد اشتغال برای تعدادی از معلولان جویای کار بیفتد و کسب و کار خلاقانه را بنیان نهد.

دکتر پریسا جعفری موسس گروه کارآفرینی پاتو دانش‌آموخته مدیریت بازرگانی است و سالها در حوزه‌ی کسب و کار و کارآفرینی فعالیت داشته است. او با یک ایده‌ی ساده اما جذاب، مسیر تولید و کارآفرینی را با معلولان آغاز کرده و در اندیشه‌ی توسعه‌ و ترویج این کار گروهی در سال رونق تولید ملی برای افراد معلول جامعه است. وی در گفتگویی درباره جرقه‌ی این ایده‌ی کارآفرینی و مسیر رشد این کسب و کارتوضیحاتی ارائه داده است که در ادامه می‌خوانید:

قصه‌ی جوراب پاتو و اشتغال معلولین از کجا شروع شد؟

قصه‌ی کسب و کار چیزی است که همیشه با من همراه است! روزهای زیادی از زندگی‌ام به یادگیری و یاد دادن گذشته است و می‌توان گفت بهترین اوقاتم صرف نوشتن و ترجمه‌ی مقالات و کتابهایی در زمینه‌ی راه اندازی کسب و کار، کارآفرینی و کسب درآمد توسط افراد کم‌توان شده است.

از این‌رو مدتها در فکر راه‌اندازی یک کسب و کار برای افراد توانیاب جامعه بودم تا به عنوان یک شغل خانگی به کسب درآمد بپردازند و توانایی‌های خود را به جامعه نشان دهند. با راهنمایی یکی از دوستانم که یک خانم معلول بسیار پرتوان، پرانگیزه و موفق است و اکنون به عنوان یکی از مدیران اجرایی در شرکت ما فعالیت می‌کنند و همچنین همسر ایشان این پروژه نهایی شد.

تیم اجرایی این طرح چه کسانی هستند؟

مدتها موضوع کسب و کار را از زوایای مختلف بررسی کردیم و طرح کسب و کار آن را نوشتیم و با حمایت خواهرم و همسرخواهرم که دانش آموخته رشته مدیریت کارآفرینی و مهندسی کامپیوتر هستند، پروژه را  شروع کردیم و پس از مدتی که زیرساخت‌های لازم حاصل شد شرکت پیشتازان امید توانایی (پاتو) را راه‌اندازی کردیم. همچنین از همراهی دوستانی که علاقمند بودند در کارهای خیرخواهانه و عام‌المنفعه فعالیت داوطلبانه داشته باشند، مدد جستیم.

اهداف اصلی این پروژه چیست؟

ما در گروه کارآفرینی جوراب پاتو کنار هم جمع شده‌ایم تا یک محصول خوب و با کیفیت تهیه و آماده‌سازی کنیم و همزمان کمک می‌کنیم تا دوستان معلول و پرتوان‌مان درآمد و امید داشته باشند.

فرایند کار ایجاد اشتغال معلولین به چه شکل طراحی شده است؟

جوراب‌ها در مرحله‌ی اول توسط کارگران توانمند ایرانی در کارگاه جوراب بافی با نخ‌های با کیفیت بافته می‌شود و در مرحله‌ی دوم توسط افراد توانیاب در جعبه‌ها قرار گرفته و بسته‌بندی می‌شود و در مرحله‌ی بعد برچسب‌های عاشقانه‌ی ما برای تقدیم به جامعه‌ی مصرف‌کننده روی آنها چسبانده می‌شود تا خریداران در صورت تمایل با عشق و احترام آن را به عزیزانشان هدیه دهند.

هدف اصلی تیم پاتو عرضه‌ی یک ترکیب خواستنی از کیفیت، خلاقیت و زیبایی با قیمت مناسب و کاملا اقتصادی است. در واقع قصد ما این است که شوخیِ قدیمیِ هدیه دادن جوراب را به واقعیت نزدیک کنیم و با بسته‌بندی‌های کادویی و قرار دادن ۳ یا ۴ جفت جوراب در رنگهای مختلف مصرف کننده را ترغیب به استفاده از آن با هدف هدیه دادن کنیم.

از امکانات فناوری اطلاعات و بستر اینترنت چه بهره‌ای گرفته‌اید؟

با توجه به فراگیر شدن خریدهای اینترنتی، سعی کردیم از این فرصت مناسب بهره‌مند شویم. از آنجا که مبادلات اینترنتی محدودیت‌های زمانی و مکانی را بسیار کم‌رنگ نموده است بر آن شدیم تا افراد کم توان بتوانند از کسب و کار اینترنتی استفاده کرده و تولیدات تهیه شده توسط توانیابان عزیز از طریق فروش آنلاین در سایت پاتو و سایر فروشگاه‌های معتبر اینترنتی به دست خریداران محترم می‌رسد. 

مفهوم کارآفرینی از نظر شما چیست؟

معتقدم کارآفرین کسی است که می‌تواند هر ایده‌ای را در ذهن‌اش بپروراند و کارآفرینان سرمایه مالی، اجتماعی و هنری خلق می کنند. در تیم پاتو افراد توانیاب سرمایه‌ی اجتماعی ارزشمند ما هستند که با عشق و سلیقه‌ی‌ مثال‌زدنی به رونق این کسب و کار کمک می‌کنند. یکی از بهترین وجوه این کار ایجاد اعتماد به نفس و افزایش عزت نفس و رضایت از خود در توانیابان گرانقدر است. یعنی عزیزان معلول ما در کنار منافع اقتصادی، چیزهای بهتری هم به دست آوردند، چیزهایی مثل اعتماد به نفس، سرزندگی، امیدواری و شوق زیستن شاد.

چشم‌انداز و طرح توسعه‌ای کسب و کارتان چیست؟

اشتغال معلولین

بخش عمده‌ی این کسب و کار با همکاری معلولان جسمی- حرکتی  به انجام می‌رسد اما با توجه به پیشرفت قابل توجه کار و استقبال از محصولات عرضه شده، تعدادی از بانوان سرپرست خانوار هم در بخشی از بازارِ آماده‌سازی محصول و عرضه‌ی آن فعالیت می‌کنند. همچنین ما در برنامه‌های سال جدید قصد داریم که تولید را گسترش دهیم و با معلولان ذهنی و به ویژه عزیزان سندروم داون هم در این پروژه همکاری کنیم.

ما در گروه کارآفرینی پاتو فکر می‌کنیم که این محصول، یک داستانِ عاشقانه است، داستان دست‌های محکم توانیابان عزیز و دلِ عاشق ما. داستان مهربانی مصرف‌کنندگان و اندیشه‌ی ما. داستان خلق یک ایده‌ی کارآفرینانه برای توانیابان پرتوان…

تیم تحریریه پاتو