۸ اشتباه رایج در شستشوی لباس که نباید انجام دهیم

شستشوی لباس

شستشوی لباس و نگهداری درست از آنها یک از نکات با اهمیت در اصول خانه داری است. افراد برای شستشوی لباس های خود اصولی را رعایت می کنند تا لباسهایشان آسیب کمتری ببیند و عمر بیشتری داشته باشد ولی بعضی از این شیوه ها که برای شستن لباس ها بکار می برند اشتباه است و به لباس ها صدمه می زند. در این نوشتار چند اشتباه رایج هنگام شستن لباسهایتان را میشناسید که بهتر است از آنها دوری کنید.

اشتباه رایج در شستشوی لباس

۱. جوراب ها را با باقی لباس ها آمیخته نکنید

 اگر جوراب ها را با لباس آمیخته کنید و داخل ماشین لباس شویی بیندازید جوراب ها گم میشوند. پس بهتر است اول جوراب ها را داخل ماشین لباس شویی بیندازید و بعد لباس ها را تا جوراب هایتان گم و ناپدید نشوند.

۲. زیپ لباس ها را باز نگذارید

 اگر زیپ لباس را باز بگذارید لبه های زبر زیب به لباس های دیگر میخورد و آنها را سوراخ میکند. پس توجه داشته باشید که قبل از شستشوی لباس ها، زیپ لباس های زیپ دار را ببندید.

۳. پیراهن ها را با دکمه ی بسته نشویید

اگر دکمه ی لباس ها ی دکمه دار  بسته بمانند هم دکمه آسیب میبیند و هم لباس خراب میشود پس یادتان باشه که همیشه دکمه  لباس های دکمه دار را باز کنید. یعنی کاری برعکس مورد قبلی (بستن زیپ لباس) انجام دهید!

۴. لباس های نو را قبل از شست و شو امتحان کنید

لباس های جدید شما که تا حالا شسته نشده اند ممکن است به لباس های دیگر رنگ بدهند و آنها را خراب کنند. برای امتحان کردن لباس های نو قسمتی از آن  را مرطوب کنید سپس یک تکه پارچه ی سفید را بر روی آن بکشید و ببینید آن پارچه ی سفید، رنگ میگیرد یا خیر.

شستشوی لباس

۵. برای پاک کردن لکه ها لباس را نسابید

با سابیدن لباس، لکه ها پاک نمیشوند بلکه لکه به بقیه ی نقاط لباس نیز پخش میشود. در عوض قسمت دارای لکه را به آرامی مالش بدهید. در ضمن یادتان باشد همیشه برای از بین بردن لکه ها بهترین راهکار این است که زود بعد از ایجاد شدن لکه دست به کار شوید و آن را پاک کنید. به این شکل، کارتان راحت تر خواهد بود.

۶. مواد شوینده زیادی برای شستن لباس استفاده نکنید

به محض اینکه محفظه‌ی شستشوی ماشین لباسشویی کف کرد یا تشتی که لباسهایتان را در آن میشویید پر از کف شد، دیگر نیازی به اضافه کردن مجدد شوینده ندارید.
در حقیقت، ریختن بیش از حد مواد شوینده باعث می شود که کف ایجاد شده در تار و پود لباس زیاد بماند و این کف موجب باقی ماندن چرک های لباس در پارچه می شود و حتی آب کشی هم در تمیز کردن آنها موثر نباشد. بنابراین، همیشه به اندازه نیاز از مواد شوینده استفاده نمایید.

۷.  زیر شیر آب کار آبکشی لباس را انجام ندهید

قرار دادن لباس‌های ظریف زیر شیر آب ممکن است باعث شود که پارچه کش بیاید، در نتیجه شما باید همانگونه که لباس ها را شستید، آن‌ها را نیز آبکشی کنید، یعنی با قرار دادن داخل تشت یا ظرفی از آب زلال و شفاف آبکشی کنید. هنگامی که آماده ی آبکشی شدید، البسه را برای نگه داری آسان تر داخل هر دو دست جمع کنید و سپس آن را داخل صافی قرار بدهید. اگر شیر آب شما در حال ریختن آب قرار دارد می توانید لباس های ظریف مثل لباس زیر زنانه را همان طوری آبکشی کنید و آن را داخل صافی قرار بدهید. اگر غیر از این هست، تشت را با آب خنک، زلال و شفاف پر کنید و لباس را داخل آن غرق کنید و سپس آبکشی کنید.

۸. برای گرفتن رطوبت لباس آن را نچلانید

چلاندن پارچه‌های ظریف باعث آسیب رسیدن به آن ها می شود. راه بهتر برای از بین بردن رطوبت لباستان این است که پوشاک را بعد از شستشو به آرامی بلند کنید و آن را تا حدی فشار بدهید. سپس آن را آرام روی حوله جاذب رطوبت پهن کنید. حوله و لباس را با هم جمع کنید و فشار بدهید و سپس آن را باز کنید.

تحریریه سایت پاتو – نیروانا حسن زاده

منبع: lifehack

شاید این مطالب هم برای تان جالب باشد