جشن بزرگداشت روز جهانی معلولین با همراهی گروه هنری پاتو

روز جهانی معلولین از سال ۱۹۹۲ که از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد اعلام شد، هر ساله در ۳ دسامبر برابر با ۱۲ آذر ماه برگزار می‌شود. هدف از تعیین این روز ارتقاء رشد اذهان عمومی درباره مسائل مربوط به معلولیتهای مختلف؛ و افزایش آگاهی هایی بوده‌است که می‌بایست از مسئله پیوستن افراد معلول در تمامی جنبه‌های سیاسی؛ اجتماعی؛ اقتصادی و فرهنگی زندگی منتج شود. این وضع به همین روال طی شد تا در سال ۱۹۹۹ شعاری با مضمون (امکان دسترسی برای همه در هزاره جدید) برگزیده شد و سرلوحه امور قرار گرفت.

روز جهانی معلولین

همه ساله هفته منتج به ۱۲ آذر ماه توسط ارگان های مربوطه مراسمی برای بزرگداشت معلولین گرانقدر در ایران برگزار می شود. امسال نیز به رسم همه ساله مراسم باشکوه و قابل تقدیری توسط جامعه معلولین ایران برگزار شد که گروه های هنری مختلفی به اجرای برنامه های زیبایی پرداختند و اعضای هنرمند و فعال در گروه کارافرینی جوراب پاتو با افتخار بخشی از اجرای موسیقی و همراهی هنری و ایجاد فضای شاد و باطراوت در جشن را عهده دار شدند. این مراسم باشکوه روز ۵شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ در سالن همایش های جامعه معلولین ایران برگزار شد و موجب برقراری ارتباط بسیار نزدیکتر گروه کارافرینی پاتو به عنوان یک برند کارآفرین برای افراد توانیاب جامعه که حوزه فعالیتش اشتغالزایی و درآمدزایی برای معلولان گرانقدر است و بسیاری از عزیزان توانیاب برگزار شد.

خوب است بدانید که بیش از پانصد میلیون نفر در جهان به دلیل نقص در سیستم روحی و مغزی جسمی و حسی از معلولیت رنج می‌برند. اینان هر کجا که باشند و در هر نقطه‌ای از دنیا که به سر برند به دلیل موانع ظاهری یا اجتماعی با محدودیت هایی در زندگی خود مواجه می‌شوند. در طی بیست سال اخیر کوشش های چشمگیری در شناساندن و معرفی اشخاص معلول به جامعه انسانی صورت پذیرفته‌است. یکی ازمواردی که می‌توان از آن به عنوان نقطه عطفی در این زمینه نام برد اعلام سال ۱۹۸۱ میلادی به عنوان سال جهانی معلولین است که توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد صورت پذیرفت. در سال بعد (۱۹۸۱) فاصله سالهای ۱۹۹۲ – ۱۹۸۳ میلادی دهه جهانی معلولین نام گرفت تا کیفیت و شرکت فعالانه و همه‌جانبه افراد معلول را در زندگی اجتماعی و گسترش و پیشرفت آن‌ها ارتقاء بخشد. و اکنون به نظر میرسد با گرامیداشت این روز در تمام شهرهای جهان توجه ویژه و شایسته تری به این قشر گرامی از جامعه داشت که همواره مورد اجحاف در بهره مندی از تمام امکانات جامعه قرار گرفته اند.

تحریریه سایت پاتو

شاید این مطالب هم برای تان جالب باشد