۴ نکته جالب درباره تاریخچه جوراب در ایران و جهان

تاریخچه جوراب

جوراب که امروزه تبدیل به یکی از متنوع ترین پوشیدنی های انسانها شده است تاریخچه عجیب و جالبی دارد. قدیمی ترین جوراب پیدا شده که از دوران قدیم سالم برجا مانده است مربوط به سال ۲۵۰ تا ۴۲۰ بعد از میلاد مسیح و کنار رود نیل در مصر است. در ادامه با ما همراه باشید تا از تاریخچه جوراب و جوراب بافی بیشتر بدانید.

تاریخچه جوراب و جوراب بافی

۱. تاریخچه اولین جورابها در جهان

پیدایش نخستین جوراب‌ها برمی گردد به یونان باستان. مردان کارگر و برده‌ها در دوران یونان و مصر باستان جوراب‌های بلند می‌پوشیدند و زنان رومی در خانه‌های خود نوعی جوراب ساق کوتاه به پا می‌کردند.

یونانی ها جوراب تولید شده از موی حیوانات میپوشیدند! قرن هشتم میلادی یونانی ها جوراب هایی میپوشیدند که از موی حیوانات درست شده بود و بسیار پای آنها را گرم میکرد.  خداراشکر که جوراب های امروزی طوری هستند که پا میتواند نفس بکشد!  

۲. تاریخچه اولین جورابها در ایران

اولین بار جوراب در سال ۱۳۰۶، زمانی که ناصرالدین‌شاه به کشور انگلستان سفر کرد، به عنوان سوغاتی همسران شاه از شهر براد فورد، وارد ایران شد و پس از آن کم‌کم به طبقات پایین رسید و متداول شد.

۳. تاریخچه اولین ماشین جوراب بافی

اولین ماشین کشبافی در سال ۱۵۸۹ در انگلستان ساخته شد . مردی به نام ویلیام لی، برای اینکه همسرش راحت تر بافندگی کند و جوراب تولید کند ماشین بافندگی را اختراع کرد.  در آن دوره جوراب‌های نخی و ابریشمی الیاف موردپسند و رایج میان مردم بود.

۴. تاریخچه نخستین کارگاه جوراب بافی در ایران

نخستین کارخانه جوراب‌بافی در ایران سال ۱۳۳۳ به همت فردی به نام خلیل رحیمی بنیان نهاده شده است. قبل از آن جوراب‌بافی دستی رایج بوده است که کدبانوی هر خانه‌ای برای اهالی منزل جوراب پشمی می‌بافت. سال ۱۳۴۵ ماشین‌های جوراب‌بافی ایتالیایی و چینی وارد ایران شدند که در سال ۱۳۵۰ از آنها کپی‌برداری و واردات آنها قطع شد.

ماشین‌های جوراب‌بافی کامپیوتری هم سال ۱۳۶۴ به ایران رسید‌ که ابتدا فقط جوراب‌های زنانه می‌بافت‌، ولی از سال ۷۰ به بعد ماشین‌های کامپیوتری کامل‌تری به بازار ایران آمد که همه نوع جورابی اعم از زنانه، مردانه و بچگانه تولید می‌کند.

تحریریه سایت پاتو 

منبع: lifehack

شاید این مطالب هم برای تان جالب باشد