۵ کار ضروری برای نظافت و بهداشت پاها که هر روز باید انجام دهید

نظافت و بهداشت پاها

حتما شنیده اید که پا قلب دوم انسان است. از این رو نظافت و بهداشت پاها کاری است که علاوه براینکه باعث سلامت و شادابی شما می شود باعث حرکت بهتر و تند و تیزتر شما نیز می شود.

نظافت و بهداشت پاها

۱. پوشیدن دمپایی

استفاده از دمپایی در منزل در جهت رعایت بهداشت پاها مناسب خواهد بود. در این حالت ایمنی پاها بیشتر می شود، گاهی اجسام نوک تیز کوچک بر روی فرش می افتند و دیده نمی شوند اگر دمپایی پوشیده شود دیگر به پاها آسیبی نخواهد رسید. استفاده از دمپایی های انگشتی چندان مناسب نیست چون به خوبی از پاها محافظت نمی کنند. برای حفظ سلامتی خود از دمپایی های ابری بر روی سرامیک استفاده نکنید چون امکان دارد لیز بخورید و آسیب ببینید. با پوشیدن کفش و دمپایی بهداشت پاها را رعایت کنید.

۲. ماساژ پاها

ماساژ دادن پاها موجب افزایش جریان خون در بدن و مخصوصا در پاها شده و به ریلکس کردن پاها کمک زیادی خواهد کرد. اصول صحیح ماساژ پا را بیاموزید تا در مواقع خستگی به خوبی بتوانید پاهای خود را ماساژ دهید.

۳. انتخاب جوراب مناسب

برای حفظ نظافت و بهداشت پاها جوراب مناسب بپوشید. جوراب های نخی گزینه ی مناسبی هستند. جورابی را بخرید که کش آن سفت نباشد و ساق پا را اذیت نکند.

الیافی که در تهیه ی جوراب به کار میرود بسیار حساس و ظریف است و در انتخاب شوینده ی آنها باید دقت کرد مثلا مایع سفید کننده نه تنها موجب خراب شدن جوراب می شود بلکه ممکن است حساسیت پوستی  نیز ایجاد کند.

۴. پوشیدن کفش مناسب

کفشی بخرید که تنگ نباشد و انگشتان پای شما را اذیت نکند. پاشنه ی آن بلندتر از سه سانتیمتر نباشد و پا زیاد در آن عرق نکند. کفش هایی با جنس کتان و نخ مناسب اند. کف کفش و دمپایی نباید لیز و خطرناک باشد.

۵. تعویض جوراب های عرق کرده

برخی افراد به علت زمینه ی ژنتیکی دچار تعریق زیاد پا می شوند و از اینکه به هنگام فعالیت های زیاد و ورزش جوراب هایشان خیس می شود بسیار شاکی اند. این افراد باید جوراب های اضافی با خود داشته باشند تا در موقع لزوم اقدام به تعویض جوراب خود کنند.

تحریریه سایت پاتو 

منبع: happyfeet

شاید این مطالب هم برای تان جالب باشد