۴ نکته مهم که برای سلامت پاها باید رعایت کنید

سلامت پاها

متاسفانه بسیاری از مردم به سلامت پاها اهمیت نمی دهند مگر اینکه آسیبی ببیند. در این صورت است که به اهمیت آن پی می برند. مشکلات مربوط به پاها همیشه باید سریعا رفع شوند تا مشکلات حادتر و بدتر نشوند.

سلامت پاها

۱. پوشیدن کفش مناسب برای جلوگیری از ابتلا به میخچه پا

افرادی که کفش های نامناسب می پوشند احتمال ابتلا به میخچه و پینه ی پا را خواهند داشت. این مشکلات بیشتر بر اثر پوشیدن کفش های تنگ ایجاد می شود. این مشکلات قابل درمان خواهند بود. متخصصان پوشیدن کفش های گشادتر را به این افراد توصیه می کنند. در موارد شدیدتر اگر درمان نشوند عمل های جراحی را مناسب می دانند.

۲. کوتاه کردن ناخن های پا

در مواردی اگر کوتاه کردن ناخن ها با دقت صورت نگیرد لبه ی تیز ناخن در گوشت فرو رفته و در همان محل عفونت و تورم ایجاد شده و دردناک می شوند. پزشکان ممکن است آن ناحیه از ناخن را برداشته و محل را از عفونت پاکسازی کنند یا اینکه آنتی بیوتیک تجویز می کنند. در موارد حاد نیز ممکن است یک عمل جراحی ساده انجام دهند.

۳. توجه به رشد قارچ پا و درمان سریع آن

رعایت نکردن بهداشت پا و بی توجهی به سلامت پاها موجب رشد قارچ در انگشتان و بین آن ها می شود. رشد قارچ روی پوست پا موجب خارش، سوزش قرمزی و درد و ترک پوست پا می گردد. اگر در همان مراحل اولیه این مشکلات برطرف نشود آسیب به پا جدی تر می شود، به سمت ناخن ها می رود و سلامتی پا را با خطر مواجه می کند.

۴. خشک نگه داشتن پاها

همیشه سعی کنید پاهای خود را خشک نگه دارید یعنی قبل از پوشیدن جوراب و کفش مناسب دقت کنید که پاها کاملا خشک باشند. در صورتی که پاهای شما زیاد عرق می کند با پارچه ی نخی مرتبا خشک کنید و دوباره کفش را بپوشید. سعی کنید بین پوشیدن کفش ها فاصله بیندازید یعنی اگر امروز یک کفش را به مدت طولانی پوشیدید روز بعد دوباره همان کفش را نپوشید. با رعایت این موارد، مواظب سلامت پای خود باشید.

تحریریه سایت پاتو 

منبع: webmd

شاید این مطالب هم برای تان جالب باشد